Cílem realizovaného výzkumu , jehož zadavatelem je Magistrát města Plzně – Odbor sociálních služeb (dále jen OSS) a řešitelem výzkumu je Katedra sociologie, Fakulty filozofické ZČU v Plzni.
Stanovená zadání byla následující:
- Analyzovat finanční a životní situaci jedinců spadajících do kategorie „latentního bezdomovectví“
- Stanovit procentuální podíl osob – spadajících do kategorie latentního bezdomovectví – ohrožených přechodem mezi osoby z kategorie zjevného bezdomovectví
Skutečnost, že OSS usiluje o získání relevantních dat o situaci, v tomto případě tzv. latentních bezdomovců, je dána tím, že tato skupina představuje šedou a těžko zachytitelnou zónu lidí, kteří oscilují na hraně mezi tzv. nižší třídou a underclass.2 Tím, že nejsou tolik na očích jako např. zjevní bezdomovci, není k nim obracena mediální a politická pozornost, protože nejsou nahlíženi jako „palčivý problém“. Avšak jedná se o skupinu, na kterou sociální tlaky jako je rozevírání sociálních nůžek, nárůst sociální separace, proměna forem práce, hospodářská stagnace, migrace, nárůst nezaměstnanosti atd. dopadají mnohem intenzivněji než na zbytek společnosti. A tento tlak může z osob označovaných jako latentní bezdomovci poměrně snadno učinit bezdomovce zjevné. Je nepochybně pozitivním faktem, že hrozba a problémy spojené s latentním bezdomovectvím jsou předmětem zájmu ze strany města Plzeň. Důležité ale je, aby měl pozitivní dopady při cíleném řešení situace osob, kteří pomoc potřebují, pokud o ni stojí.
Hlavní náplní výzkumu byl sběr dat formou dotazníkového šetření. Tomu předcházel předvýzkum, který se skládal ze čtyř částí:
- Analýza metodologických možností zachytit a lokalizovat osoby spadající do kategorie „potencionálního/latentního bezdomovectví“
- Lokalizace výskytu zkoumaných osob
- Vstup do vytypovaných lokalit
- Vlastní sběr dat
Sběr dat zaměřený na latentní bezdomovectví byl proveden ve dnech 1. až 3. 12. 2014, a byl realizován v plzeňských ubytovnách. Celkem odpovědělo 718 osob starších 15 let. Na některé otázky (zejména ekonomického charakteru) několik respondentů neodpovědělo. Na některé otázky (zejména ekonomického charakteru) několik respondentů neodpovědělo.Je proto vždy nutné sledovat u každého grafu, kolik ze 718 dotázaných osob na danou problematiku odpovědělo. Počet je vyjádřen v grafu (N=X). Výsledky v grafech jsou uváděny v absolutních číslech, zatímco v textu výsledky uvádíme v procentech.
Jak jsme si vedli?
718
Celkem tázaných osob
70
Celkem navštívených ubytoven
17 min
Průměrná délka rozhovoru
32
Celkový počet tazatelů