301 00 Plzeň
Z celkového počtu 372 seniorů jich 264, tedy 71%, uvedlo alespoň jeden problém. Graf 2.1.1 ukazuje, že senioři v průměru uváděli pouze 2,3 problémy (což je počet prakticky stejný jako ve skupině bez cílových charakteristik – viz Graf 2.6.1 . Průměrný senior tedy nemá více problémů než průměrný člověk nespadající do žádné rizikové skupiny. Senioři jsou ale velmi heterogenní skupina a vyšším počtem problémů jsou ohroženi zejména ti, u nichž se kombinuje více cílových charakteristik. Z Grafu 2.6.1 je zřejmé, že více ohroženi jsou senioři bez partnera/ky (v průměru uvedli 2,8 problémů). Naopak vyšší věk (75 a více let) sám o sobě (bez přihlédnutí ke zdravotnímu nebo rodinnému stavu) počet uvedených problémů výrazně nezvyšuje.
Senioři
Graf 2.1.1 Senioři: průměrný počet problémů
Pozn.: N = 372
Senioři
Graf 2.1.3 Senioři s problémy podle zdrojů pomoci
Pozn.: N = 264
V dalších částech dále uvidíme, že více než tři problémy průměrně uváděly také seniorky s nízkým příjmem (viz Graf 2.2.1), starší muži a zejména ženy se zdravotním postižením (viz Graf 2.3.1) a senioři-bezdomovci (viz Graf 2.4.1). Z uvedeného je zřejmé, že kombinace věku nad 65 let s další cílovou charakteristikou více dopadá na ženy. To souvisí s tím, že ženy jsou častěji než muži ovdovělé a nemohou se tedy v těžké situaci opřít o pomoc partnera. Naopak muži, kteří kromě vyššího věku trpí navíc nízkým příjmem nebo zdravotním postižením, nebo jsou cizinci, obvykle podporu partnerky mají, a proto na ně tyto problémy nedopadají tak výrazně.
V grafu 2.1.2 vidíme, že s četností alespoň 10 % senioři uvedli celkem 11 problémů. Mezi nejčastěji uváděné problémy seniorů patří horší zdravotní stav, kvůli kterému potřebují pomoc méně často, než jednou týdně (15 % uvádí tento problém jako aktuální a další 2 % ho vidí jako reálný v následujících dvou letech). S naprosto stejnou četností uváděli nedostatek kontaktu s lidmi. Celkově ale můžeme konstatovat, že se uvedené problémy týkají jen malého segmentu seniorů.
Graf 2.1.3 ukazuje, že pokud mají problém, čerpají senioři pomoc zejména od blízkých. Nějakou sociální nebo zdravotní službu využívá 19% z nich, buď jako jediný zdroj pomoci (4 %), nebo v kombinaci s pomocí blízkých (15 %). 19% ale nikdo nepomáhá, přestože by to potřebovali. Ti, kteří využívají služby nejčastěji, uvedli služby lékařů, Senior expres, pečovatelskou službu a organizaci Totem.
Senioři
Graf 2.1.2 Senioři: nejčastější problémy
Pozn.: N = 372