Cílem realizovaného výzkumu , jehož zadavatelem je Magistrát města Plzně – Odbor sociálních služeb (dále jen OSS) a řešitelem výzkumu je Katedra sociologie, Fakulty filozofické ZČU v Plzni.
Stanovená zadání byla následující:
- Zmapovat výskyt bezdomovců na území města Plzně v závislosti na jejich životní situaci – tj. osoby přebývající na ulici, v noclehárnách, azylových domech pro bezdomovce, přechodných ubytovnách, pobytových zařízeních pro ženy, v pobytových péčích pro starší bezdomovce, podporovaném bydlení
- Analyzovat potřeby a požadavky bezdomovců směřovaných k OSS
- Analyzovat povědomí a znalosti služeb poskytovaných OSS mezi bezdomovci
- Navrhnout další možné postupy ze strany OSS
Skutečnost, že OSS usiluje opakovaně o získání relevantních dat o situaci bezdomovců, je dána tím, že bezdomovectví je ve stále větší míře věnována pozornost jak ve světě, tak i v České republice. Je to z toho důvodu, že se bezdomovectví stalo nedílnou součástí všech velkých měst, která představují spádové oblasti socioekonomického života v daných lokalitách, jímž je i město Plzeň. Analýzy příčin bezdomovectví v ČR jsou poměrně nedávné, jelikož před rokem 1989 se z ideologických důvodů tento jev „nevyskytoval“ a společenské strukturální změny, jež jsou způsobeny proměnou industriálních společností v postindustriální společnosti, se stále viditelněji projevují až od druhé poloviny 90. let 20. století.
Hlavním cílem výzkumu byl sběr dat formou dotazníkového šetření. Tomu předcházel předvýzkum, který se skládal ze tří částí:
- Skupinové diskuse
- Monitoring vybraných míst výskytu bezdomovců
- Lokalizace míst přespávání
V rámci sčítání bezdomovců provedeného 8. 2. 2014 bylo ve městě Plzeň nalezeno celkem 241 osob, jež spadají do kategorie zjevného bezdomovectví. Osob bez přístřeší v noclehárnách a azylových domech bylo celkem 140. Na ulici bylo nalezeno 101 osob, které přespávaly v rozpadlých garážích, zahradních domcích, ve stanech, samovýrobou zbudovaných obydlích („bunkrech“), výměnících, kontejnerech atd. Tři z těchto osob odmítly rozhovor. Celkem tak bylo získáno 238 dotazníků.
Jak jsme si vedli?
238
Celkem nalezených osob
104
Celkem lokalizovaných míst
13 min
Průměrná délka rozhovoru
98,76 %
Celková úspěšnost tazatelů