301 00 Plzeň
V seznamu problémů v dotazníku jsme se ptali, jestli respondenti pečují o některého člena své domácnosti nebo o blízkého mimo domácnost. U pečujících mimo domácnost jsme navíc rozlišili, jak často péči nebo pomoc poskytují. Pečující jsme podle toho rozdělili na tři kategorie intenzity péče: pečující o člena domácnosti, pečující mimo domácnost alespoň jednou týdně a pečující mimo domácnost méně často.
Pokud respondent uvedl, že pečuje o více osob, zařadili jsme ho do kategorie s největší intenzitou péče (např. pokud pečuje v domácnosti i mimo domácnost, byl zařazen do kategorie péče v domácnosti). Respondentů, kteří pečují o více osob bylo ale málo na to, aby tvořili samostatnou kategorii (v každém vzorku jen 2 – 3 %, což činí 13 – 14% z těch, kteří o někoho pečují). Pečující dále uváděli, o koho se starají (manžel/ka nebo partner/ka, rodič, dítě, někdo jiný). Samostatnou položkou v seznamu problémů byla i přetíženost péčí o druhé. Tu využíváme k hodnocení přetíženosti neformálních pečujících.
Neformální pečující
Graf 5.1 Procento pečujících a typů péče podle vzorku
Neformální pečující
Graf 5.2 Typy pečujících podle příjemce péče
Pozn.: Repr. online panel, N=99
Neformální pečující
Graf 5.3 Přetíženost péčí u vybraných kategorií pečujících
Pozn.: N=151
V analýze jsme nejdříve srovnali procento jednotlivých typů pečujících v obou vzorcích. Graf 5.1 ukazuje, že o někoho pečuje celkem 20 % respondentů ze vzorku cílových skupin a 24 % respondentů z reprezentativního vzorku obyvatel Plzně. Celkový podíl pečujících je tedy v obou vzorcích podobný. Liší se ale intenzita poskytované péče. Respondenti z cílových skupin častěji pečují o člena své domácnosti (9 %, což je téměř polovina všech pečujících z cílových skupin; v online vzorku tvoří pečující o člena domácnosti jen 4 % v online vzorku, což je jen šestina pečujících z online panelu).
Pečující z obou datových zdrojů dále analyzujeme společně a dělíme je právě podle typu (intenzity) péče. Graf 5.2 ukazuje, o koho se pečující starají. Příjemcem péče ve stejné domácnosti je nejčastěji partner/ka (57 % případů) nebo rodič respondenta (29 % případů). Pokud se respondenti starají o někoho mimo domácnost, je to obvykle rodič nebo jiná osoba. O rodiče se stará 47 % respondentů, kteří poskytují pomoc mimo domácnost alespoň jednou týdně a 40 % těch, kteří pečují méně často. Péče o nemocné děti je výrazně méně častá. Děti tvoří 8 % příjemců péče ve stejné domácnosti, 17 % příjemců intenzivní péče mimo domácnost a 15 % příjemců občasné péče mimo domácnost.
Pečující také podrobněji zkoumáme z hlediska toho, jak je péče zatěžuje. Prověřovali jsme, jestli přetíženost péčí souvisí s pohlavím a věkem respondentů, příjmem domácnosti, přítomností dětí (do 13 let) v domácnosti, typem péče a typem vztahu k osobě, o kterou pečují. Ukázalo se, že z těchto možných faktorů má významný vliv na přetíženost péčí její typ (intenzita), příjemce péče a přítomnost dětí v domácnosti. Přetíženost péčí v těchto skupinách respondentů ukazuje Graf 5.3. Celkově uvádí přetíženost 21 % pečovatelů. Podíl přetížených je ale dvojnásobný mezi těmi, kteří pečují o někoho v domácnosti (41 % přetížených) a mezi těmi, kteří pečují o partnera/ku nebo manžela/ku (43 %). Tyto kategorie se ovšem z velké části překrývají. Zvýšené riziko přetížení se týká také pečovatelů, v jejichž domácnosti žijí závislé děti (33 % přetížených).